Jak wyczyścić materac do spania?

Jak wyczyścić materac?

Dobrze dobrany materac do spania to podstawa zdrowego i odprężającego odpoczynku. Na jakość snu wpływ na bardzo dużo czynników, jednym z nich jest zachowanie odpowiedniej higieny naszego materaca. Podczas codziennego użytkowania na materacu mogą pojawić się różnego rodzaju plamy i zabrudzenia. Zatem jak sobie radzić z pojawiającymi się zabrudzeniami? Jak wyczyścić materac, aby nie stracił on swoich właściwości?

Odkurzanie i wietrzenie materaca

Najprostszym i zarazem najszybszym sposobem na zachowanie czystości materaca jest jego regularne odkurzanie. W takim przypadku warto stosować specjalne filtry antyalergiczne, dzięki którym wciągnięte zanieczyszczenia zostaną w środku, nie trafiając do powietrza. Po odkurzeniu materaca z kurzu i zanieczyszczeń warto również przewietrzyć materac na balkonie lub tarasie, dzięki czemu w większym stopniu pozbędziemy się nagromadzonych w nim zanieczyszczeń.

Usuwanie plam z materaca

Na usunięcie plam z powierzchni materac istnieje kilka sposobów. Jednym z nich jest zastosowanie sody oczyszczonej w wersji na sucho lub na mokro. Jest to bardzo prosta i przede wszystkim skuteczna metoda, w której wystarczy zmieszać ok. jedną szklanką sody oczyszczonej z niewielką ilością olejku eterycznego i przesiać przez sitko na powierzchni całego materaca. Przy stosowaniu sody oczyszczonej na mokro należy dodać odrobinę wody i powstałą papkę nałożyć na plamę. Po upływie ok. 30 minut wytrzeć gąbką lub ściereczką. Równie skutecznym sposobem jest zastosowanie soku z cytryny z wodą w proporcji 2:1. Taką mieszankę nakładamy na plamę i zmywamy wilgotną ściereczką po kilku minutach. Często stosowaną metodą na świeże plamy jest sól, którą należy posypać plamę i zimną wodą zmyć po kilku – kilkunastu minutach.

Myjka ciśnieniowa – skuteczna metoda na zabrudzenia!

W celu dogłębnego oczyszczenia materaca warto zastanowić się na wykorzystaniem specjalnej myjki ciśnieniowej. Podczas czyszczenia myjką dezynfekujemy nasz materaca, pozbywając się przy tym większości zanieczyszczeń i bakterii. Jest to szczególnie istotne w przypadku użytkowania przez alergików, dla których czyste i wolne od alergenów środowisko snu to podstawa zachowania zdrowia i komfortu podczas snu.

Zachowanie materaca w odpowiedniej czystości to podstawa dobrego i zdrowego snu. Warto dbać o świeżość produktu, na którym spędzamy każdą noc. Zachowanie higieniczności materaca przełoży się również na jego dłuższą żywotność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *