Materac nawierzchniowy – czy może poprawić jakość snu?

Materac nawierzchniowy – czy może poprawić jakość snu?

Sen jest jedną z najważniejszych rzeczy w życiu człowieka. Stanowi podstawę do dobrego samopoczucia i odpowiada za regenerację organizmu. Dlatego tak ważne jest, aby go pielęgnować i dbać o jego komfort. Niestety często zdarza się, że mimo długiego snu, nie do końca czujemy się wyspani. Problemy te zwykle wynikają z nieodpowiedniego podłoża, na jakim śpimy.

Jedną z opcji, która może temu zaradzić, a jednocześnie uchronić nas przed zakupem nowego materaca jest właśnie materac nawierzchniowy, czyli tzw. topper. Jest jednym z rozwiązań na podniesienie komfortu i jakości snu, bez konieczności zakupu nowego materaca. Nadaje uczucie otulenia i miękkości. Ponadto stanowi idealne zabezpieczenie powierzchni materaca głównego przed zniszczeniem czy zabrudzeniem. Zatem czym tak właściwie jest materac nawierzchniowy? Jest to cienki materac, umieszczany na nawierzchni do spania, którego grubość wynosi zwykle od 1 cm do 10 cm. Toppery mogą być zastosowane nie tylko jako nakładki na materace do spania, ale również na wersalkach czy sofach. Są dobrym sposobem na renowację starego, zniekształconego materaca. Ponadto stanowią świetne rozwiązanie w przypadku, kiedy obecny materac nie spełnia naszych oczekiwań odnośnie do twardości. Wówczas dobierając materac nawierzchniowy o odpowiedniej twardości, możemy dopasować go do naszych potrzeb. Co ciekawe tego typu materace wyróżniają się doskonałą higieną pracy, zapewniają m.in. odpowiednią cyrkulację powietrza. Nie trzeba się więc obawiać, że materac bazowy będzie pozbawiony możliwości „oddychania”. Jego konstrukcja zapobiega tworzeniu się alergenów czy drobnoustrojów.

Na rynku można spotkać wiele rodzajów materacy nawierzchniowych, które wykonane są z różnego rodzaju materiałów. Do najbardziej popularnych zaliczyć można te z pianki termoelastycznej, lateksu czy pianki wysokoelastycznej. Każdy z nich posiada inne właściwości. Zatem jaki materac wybrać? Właściwości pianki termoelastycznej zapewniają idealne dopasowanie powierzchni materaca do kształtu ciała. Dzięki temu ciało jest odpowiednio podparte. Z kolei materace z pianki wysokoelastycznej i lateksowej charakteryzują się wysoką sprężystością i higienicznością. Zapobiega to rozwojowi szkodliwych grzybów i bakterii. Dodatkowo materace lateksowe sprawdzą się szczególnie u osób, które nadmiernie się pocą. Ich zaletą jest wysoka przewiewność, która przeciwdziała tworzeniu się wilgoci.

Materace nawierzchniowe niewątpliwie stanowią dobrą opcję podnoszenia komfortu snu. Wszystko to, dzięki możliwości dopasowania ich do swoich potrzeb. Ponadto łatwe jest dbanie o ich czystość, a co najważniejsze, stanowią ciekawą alternatywą dla kupowania nowego materaca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *