Jak wyczyścić materac do spania?

Jak wyczyścić materac do spania?

Dobrze dobrany materac do spania to podstawa zdrowego i odprężającego odpoczynku. Na jakość snu wpływ na bardzo dużo czynników, jednym z nich jest zachowanie odpowiedniej higieny naszego materaca. Podczas codziennego użytkowania na materacu mogą pojawić się różnego rodzaju plamy i zabrudzenia. Zatem jak sobie radzić z pojawiającymi się zabrudzeniami? Jak wyczyścić materac, aby nie stracił on swoich właściwości?

Odkurzanie i wietrzenie materaca

Najprostszym i zarazem najszybszym sposobem na zachowanie czystości materaca jest jego regularne odkurzanie. W takim przypadku warto stosować specjalne filtry antyalergiczne, dzięki którym wciągnięte zanieczyszczenia zostaną w środku, nie trafiając do powietrza. Po odkurzeniu materaca z kurzu i zanieczyszczeń warto również przewietrzyć materac na balkonie lub tarasie, dzięki czemu w większym stopniu pozbędziemy się nagromadzonych w nim zanieczyszczeń.

Usuwanie plam z materaca

Na usunięcie plam z powierzchni materac istnieje kilka sposobów. Jednym z nich jest zastosowanie sody oczyszczonej w wersji na sucho lub na mokro. Jest to bardzo prosta i przede wszystkim skuteczna metoda, w której wystarczy zmieszać ok. jedną szklanką sody oczyszczonej z niewielką ilością olejku eterycznego i przesiać przez sitko na powierzchni całego materaca. Przy stosowaniu sody oczyszczonej na mokro należy dodać odrobinę wody i powstałą papkę nałożyć na plamę. Po upływie ok. 30 minut wytrzeć gąbką lub ściereczką. Równie skutecznym sposobem jest zastosowanie soku z cytryny z wodą w proporcji 2:1. Taką mieszankę nakładamy na plamę i zmywamy wilgotną ściereczką po kilku minutach. Często stosowaną metodą na świeże plamy jest sól, którą należy posypać plamę i zimną wodą zmyć po kilku – kilkunastu minutach.

Myjka ciśnieniowa – skuteczna metoda na zabrudzenia!

W celu dogłębnego oczyszczenia materaca warto zastanowić się na wykorzystaniem specjalnej myjki ciśnieniowej. Podczas czyszczenia myjką dezynfekujemy nasz materaca, pozbywając się przy tym większości zanieczyszczeń i bakterii. Jest to szczególnie istotne w przypadku użytkowania przez alergików, dla których czyste i wolne od alergenów środowisko snu to podstawa zachowania zdrowia i komfortu podczas snu.

Zachowanie materaca w odpowiedniej czystości to podstawa dobrego i zdrowego snu. Warto dbać o świeżość produktu, na którym spędzamy każdą noc. Zachowanie higieniczności materaca przełoży się również na jego dłuższą żywotność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *