Jak wybrać łóżko tapicerowane?

Jak wybrać łóżko tapicerowane?

Dzięki dużej liczbie możliwości komponowania elementów łóżka, takich jak wysokość wezgłowia, grubość boków, wzór pikowania, możemy dobrać łóżko indywidualnie dla siebie. Taką możliwość mamy w przypadku wyboru łóżka tapicerowanego! W takim razie, na co zwrócić uwagę przy zakupie łóżka tapicerowanego?

Budowa łóżek tapicerowanych

W zwykłych łóżkach tapicerowanych materac wchodzi trochę do środka łóżka — materac otaczają tapicerowane boki. Łóżka tapicerowane mogą występować również w wersji kontynentalnej — wtedy materac leży na górze i nie wchodzi wgłąb łóżka. Łóżko tapicerowane składa się z wezgłowia, korpusu (boki oraz zanóżek) oraz nóżek. W łóżku nie może również zabraknąć stelaża, który znajduje się pod materacem. Jeżeli wybieramy łóżko bez pojemnika, musimy pamiętać o dokupieniu odpowiedniego stelaża. W przypadku wybrania łóżka podwójnego (140, 160, 180, 200) w środku łóżka powinna znajdować się listwa z nóżkami środkowymi, która ma za zadanie utrzymanie stelaży. Polecamy wybranie dwóch osobnych stelaży (2×70, 2×80, 2×90 lub 2×100), aby stelaż nie przenosił drgań. Jeżeli wybieramy łóżko z pojemnikiem, to w cenie pojemnika mamy wliczoną już metalową ramę, na której znajduje się stelaż.

Łóżko tapicerowane z pojemnikiem czy bez – które wybrać?

Z pojemnikiem czy bez? Wiele osób wybiera łóżko z pojemnikiem. Takie rozwiązanie daje dodatkową przestrzeń do schowania np. zimowej kołdry. Przy wybraniu łóżka z pojemnikiem należy pamiętać o odpowiednich siłownikach, które pozwalają na podnoszenie ramy. Przy ciężkim materacu musimy wybrać siłowniki, które będą miały więcej niutonów, aby dało się bezproblemowo podnieść ramę. Nie mogą również mieć zbyt dużo niutonów, opuszczanie ramy powinno odbywać się równie łatwo, jak podnoszenie. W przypadku wybrania łóżka bez pojemnika mamy natomiast dużą gamę stelaży do wyboru. Możemy wybrać stelaże regulowane ręcznie, elektrycznie lub klasyczne bez możliwości regulacji położenia. Więcej o stelażach w jednym z naszych poprzednich wpisów: Jaki stelaż wybrać?

Jakie wezgłowie wybrać?

Wzór pikowań dobierzemy do stylu sypialni i własnych upodobań. Jeśli wezgłowie ma też nam służyć jako oparcie przy wieczornym czytaniu książki, wybierzmy wezgłowie miękkie lub profilowane, które pozwoli na zachowanie odpowiedniej pozycji podczas odpoczynku.

Jaką tkaninę wybrać?

Jest to jeden najtrudniejszych elementów przy kompletowaniu wymarzonego łóżka ze względu na szeroką gamę dostępnych tkanin obiciowych. Im wyższa grupa, tym wyższa cena, ale też lepsza jakość. Tkaniny różnią się fakturą oraz właściwościami. Dostępne są materiały odporne na rozciąganie, dzięki czemu świetnie sprawdzą się na często użytkowanej powierzchni. W ofercie można również znaleźć wysokiej jakości ekoskóry, które wybierane są przez klientów ze względu na możliwość łatwości czyszczenia. Minusem wyboru ekoskóry jest możliwość złuszczenia się materiału po dłuższym czasie użytkowania.

Łóżka tapicerowane są przyjemne w dotyku, a w połączeniu z odpowiednim wezgłowiem, idealnie sprawdzą się podczas wieczornego czytania. Dzięki dużej ilości materiałów oraz pikowań możemy dobrać łóżko, które będzie pasować do wystroju sypialni. Najczęstszą obawą jest możliwość pobrudzenia tapicerki. Polecamy wybranie tkaniny z wyższej grupy, która będzie wodo- i plamoodporna, dzięki czemu łatwiej nam będzie wyczyścić łóżko z powstających zabrudzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *